drevo-vazana-vlhkost

Vodou si nezatopíte aneb topení mokrým dřevem

Sucho přináší záhubu rostlinám, lesní požáry a zamračený výraz na tvářích zemědělců. V případě briket je ovšem více než žádoucí, protože má zásadní vliv na jejich kvalitu. Existuje nespočet opatření, která umožňují vyrábět skutečně suché brikety a vy se tak vyhnete topení mokrým dřevem. Jako všude ale platí, že bez práce nejsou koláče.

Topení mokrým dřevem – oč nás ochuzuje výparné teplo?

Proč je důležité, aby byly brikety co nejsušší, vám nejspíš nemusíme vysvětlovat, přesto si krátké shrnutí neodpustíme. Čím více vody je v briketách obsaženo, tím nižší je jejich výhřevnost. Dvě napohled stejné brikety se mohou zásadně lišit v množství tepla, které uvolňují při hoření. Briketa zbavená nadbytečné vlhkosti vás zahřeje v plné síle.

Vrtá vám hlavou, jak je to možné? Na vině je tzv. výparné teplo. I při vypařování vody se spotřebovává energie. A protože teplo není nic jiného než energie, bude vám ho v případě briket s vysokou vlhkostí nutný kus chybět.

Litr vody na kávu se ohřívá stejně dlouho jako litr vody v mokrém dřevě, a navíc nehřeje

Představte si, že si po obědě ohříváte vodu na kávu nebo čaj, jak dlouho čekáte na ohřátí např. 1 litru vody? Ano, je to „stejná“ voda, kterou zbytečně ohříváte při topení mokrým dřevem.

Když se topí mokrým dřevem:

8% vlhkost dřeva…..80 kg vody v 1 tuně dřeva

20% vlhkost dřeva…200 kg vody v 1 tuně dřeva

Atd…prostě tuto nadbytečnou vodu musíte ohřát na teplotu páry, tedy přes 100 °C, aby se vypařila. Navíc si vodou nezatopíte, protože nehřeje, její ohřátí naopak energii spotřebovává.

Proto se opravdu vyplatí věnovat pozornost množství vody neboli % vlhkosti ve zvoleném topivu.

Kolik vody se za topnou sezonu zbytečně ohřeje?

Pokud kupujete na zimu 5 tun dřeva na topení, tak běžně ohříváte v kotli nebo kamnech až 5×200 kg vody tzn. 1 tunu vody za rok, kterou nijak nevyužijte.  Vysoušené polena stará 2 roky totiž nedosáhnout vlhkosti pod 20 %.

Vlhkost je tedy alfou a omegou topení.

Jak poznáte, kolik vody je ve dřevě obsaženo?

Čerstvé dřevo obsahuje značné procento vody, při hoření často šumí a praská, praskají totiž bublinky páry, a navíc slyšíte také praskání pryskyřice.

Vázaná a povrchová vlhkost – vadí dřevu déšť nebo sníh?

V zimě bohaté na sníh, jako byla ta 2017 či 2018, nasákne dřevo velké množství vody. Surovina zpracovávaná v zimě je tak až o 30 % vlhčí než ta v létě. Tuto vázanou vlhkost pak musíme při výrobě briket a pelet pečlivě odstranit zdlouhavým procesem sušení, abychom zákazníkům přinášeli jejich stabilní kvalitu, na kterou jsou zvyklí a ke které jsme se certifikací zavázali.

Zajímavé je, že déšť významně nezvyšuje vázanou vlhkost, pouze tu povrchovou. Pokud bychom však dřevo delší dobu namáčeli, rozpadlo by se.

Jak vyrábíme skutečně suché brikety v Saverbriku?

O tajemství kvality dřevěných briket Saverbrik se s námi podělil Jan Chovančík, expert na výrobu dřevních briket a spolumajitel značky.

  1. Základem je kvalitní vstupní surovina

Piliny pro výrobu dřevních briket si pečlivě vybíráme. Roli hrají i maličkosti, jako je procento obsažené kůry. Ta sice nemá vliv na vlhkost materiálu, ale ve velké míře ovlivňuje množství zbytkového popela. Používáme zásadně odkorněné dřevo. Díky tomu mají např. brikety WOOD méně než 1,47 % hmotnosti popela.

Každá várka pilin, která k nám přijíždí, prochází kontrolou: nejprve pohledově zkontrolujeme zbytkovou kůru, množství větších odřezků, zda piliny nejsou zahnilé a v neposlední řadě zkontrolujeme jejich vlhkost. V kontrole pokračujeme i v průběhu celého výrobního procesu.

  1. Naše tajemství tkví v mikrovlnách

Náš výrobní proces významně obohatilo mikrovlnné kontinuální měření vlhkosti, díky němuž dokážeme přesně měřit vlhkost v jakékoli fázi výroby. Ať do výrobního procesu vstupují piliny jakékoli vlhkosti, vždy je vysušíme na požadovanou vlhkost s odchylkou max. 0,5 %.

Při běžné výrobě, ve které se nepoužívá kontinuální mikrovlnné měření vlhkosti, pak odchylka někdy dosahuje až 2-3 %, což může významně zvýšit obsah vody a snížit tak výhřevnost briket.

Po dokonalém vysušení pilin následuje proces lisování a balení briket do požadovaných zákaznických balení.

Výsledkem výrobního procesu jsou kvalitní dřevěné brikety WOOD s vysokou výhřevností (18,87 MJ/Kg (Qi), u nichž výparné teplo zákazníky trápit nemusí.

  1. Příliš suché je také špatné

Aby brikety a pelety držely pohromadě a při manipulaci se nerozpadaly, zbytkovou vlhkost mít potřebují. Brikety a pelety z přesušeného dřeva tak poznáte jednoduše, jemnou manipulací se rozpadnou téměř na prach a do kotle tak ani nedoputují.

U pelet hlídá certifikace ENplus A1 také jejich správnou vlhkost, aby zákazník netopil vodou a zároveň pelety nebyly příliš suché a nedrolily se dřív, než projdou podavačem kotle.