popel-jako-mineralni-hnojivo-saverbrik

Schovejte si popel z topení – budete mít skvělé hnojivo

Dnes navazujeme druhým dílem na téma „co s popelem“ z topení v krbu, kotli nebo peletových kamnách.

V prvním díle jsme si připomněli, že je možné popel využít jako ekologický posyp zmrzlých chodníků a silnic.

A co popelem, když není třeba sypat chodníky?

Najděte doma vhodnou nádobu, nechte popel z topení dřevem, dřevěnými briketami či peletami nebo papírovými briketami (tedy těch kvalitních) vychladnout a uschovejte ho. Využít můžete samozřejmě i popel z otevřeného topeniště jako je ohniště. Kvalitní dřevěné brikety, pelety nebo papírové kartonové brikety jsou vyráběny bez přídavko chemie, suroviny jsou jen slisovány pod vysokým tlakem. Výsledný popel je tak také prost veškeré chemie.

Co s ním na jaře?

1.Popel jako minerální hnojivo

Popel obsahuje spoustu živin, které se do dřeva, tedy hlavní suroviny briket či pelet, dostaly během růstu dřeva právě z půdy. Přirozeně tak do přírody vracíte to, co do ní patří. Pohnojíte ideální kombinací dusíku – fosforu – draslíku, které jsou obsaženy v poměru 0:1:2.

Volně přeloženo: dusíku je popelu málo, vápníku kolem 34 % a draslíku kolem 6-10 %. Právě ten je velmi vhodný pro drobné ovoce, plodovou zeleninu, cibuloviny a řadu okrasných rostlin. Fosforu obsahuje ve srovnání s draslíkem méně, jen přibližně 3 %, je ale velmi dobře přijímán rostlinami.

Používáním popela ušetříte spoustu peněz za kupování minerálních hnojiv.

Upozornění: Popel díky svému vysokému pH kolem 12 není vhodný pro rostliny, které mají rády kyselou půdu (borůvky, vřesy, azalky, rododendrony, hortenzie).

2.Popel do vody i do kompostu

Dřevěný popel je také skvělá surovina do zahradního kompostu. Větších dávek se bát nemusíte, nevadí ani pět kilo popele na jeden metr krychlový kompostu. Směs, která v kompostu vzniká, obsahuje dostatek dusíku, který vytvoří v kombinaci s popelem výtečné hnojivo pro vaši zahradu.

Pro záhonky pak vytvořte směs 0,5 kg popela na 1 litr vody…..vystačí cca na 5 m čtverečných záhonku. Pokud máte záhonků více, prostě rozmíchejte více popela s vodou.

Pokud vás trápí kyselá půda, můžete přidat více popela, směs bude obsahovat více vápna a bude tak působit proti přílišné půdě. Poměr popela a vody si tedy můžete dle vlastních potřeb upravit.

A kdy popel aplikovat?

Ideálním časem je podzim nebo průběh zimy, kdy mají rostliny vegetační klid, rozhodtě na zrytou půdu. Aplikujte však nejpozději 14 dní před sázením či setím. Pokud potřebujete rovnou sázet nebo sít, použijte menší dávkování popela a zapravte ho do půdy.

Upozornění: pozor na kořínky mladých rostlin, aby se k nim nedostalo popela moc.

Jakým popelem rozhodně zahrádku nehnojit?

Je to popel z uhlí, který obsahuje rizikové prvky, díky kterým je jako hnojivo nevhodný, až toxický.

Přejeme příjemné jarní zahradničení, které začíná již nyní v zimě.

zdroj informací Česká peleta