novinka_mixi_Saverbrik

Nové MIXI mají 80 % dřeva!

Unikátní kombinace dřeva a čistého kartonu

Po měsících zkoušení, testování a intenzivního vývoje hlásíme dobrou zprávu, máme nové MIXI. Jsou stále směsnou briketou vyrobenou z čisté jemně drcené štěpky, pilin a kartonu, ale s vyšším poměrem dřeva.

Proč nové?

Původní MIXI obsahovaly 60 % drcené štěpky a pilin a 40 % čistého kartonového papíru, tento poměr byl ideální pro denní prodloužené hoření, avšak s vyšší popelnatostí.

Žádali jste si plnohodnotnou alternativu k dřevěným briketám, a tak jsme se pustili do inovace.

Nové MIXI mají 80 % dřeva

 

Směsné brikety MIXI vyrábíme ze stejně kvalitní štěpky a pilin, jako čistě dřevěné brikety WOOD. Navíc přidáme 20 % čistého kartonu, žádné časopisy nebo kancelářské sponky.

Papír přidáváme pro prodloužení doby hoření, ale je ho tam nyní méně. Výsledkem je tak briketa s nižší popelnatostí.

 

 

 

Tato briketa přijímá ty nejlepší vlastnosti z papírových i dřevěných briket:

  • Dlouhá doba hoření
  • Vysoká výhřevnost
  • Nízká popelnatost

Proč jsou ceny papírových briket vyšší než dřevěných?

První papírové brikety jsme vyrobili v roce 2011 a dařilo se jim báječně, protože patřily do nižší sazby DPH.

V roce 2014 změnou zákonů došlo k překlasifikování a úřady se rozhodly, že papírová briketa není vyrobena ze dřeva (byť papír na ní použitý ze dřeva pochází) a museli jsme začít prodávat papírové brikety ve vyšší sazbě DPH. To se samozřejmě podepsalo na jejím zdražení :-/.

Přemýšleli jsme, jak zkombinovat to nejlepší z papírových a dřevních briket a nabídnout výrobek zákazníkům v nižší sazbě DPH: v roce 2014 se rodí první MIXI.

Složení směsné brikety MIXI:

rok 2014-2017:           60 % pilin a štěpky, 40 % papíru

od listopadu 2017:     80 % pilin a štěpky, 20 % papíru

Za zlepšením stojí nová technologie: kontinuální mikrovlnné měření vlhkosti

To je zdánlivě nevýznamná informace, která má však velmi pozitivní dopad do naší výroby. Díky kontinuálnímu mikrovlnnému měření vlhkosti při výrobě jsme mohli vylepšit složení MIXI a zvýšit poměr dřeva na 80 %.

Čím je kontinuální mikrovlnné měření vlhkosti tak specifické?

drevni_briketa-vyvoj-Saverbrik

Při výrobě MIXů se používají sušené piliny a dřevní štěpka. Štěpka však není sušená, ale pouze z proschlého dřeva (nejčastěji z jednorázových přepravních čistých dřevěných beden) a to byl kámen úrazu, protože vlhkost výsledného produktu kolísala dle aktuální vlhkosti dřevní štěpky. S vyšším poměrem dřeva bychom nedodrželi parametry, ke kterým jsme se zavázali.

Vývoj provází celá řada testů, i takto může vypadat jeden z výsledků, který však není vhodný pro trh.

Vlhkost štěpky nelze vyvážit sušší pilinou či papírem, který natáhne vlhkost. Výsledkem našich pokusů byl výrobek, kterému říkáme interně „ježek“ podle malých „bodlinek“ na jeho povrchu. Tudy cesta nevedla, a tak jsme experimentovali dál.

Až kontinuální mikrovlnné měření vlhkosti pomohlo

Pořídili jsme si novou technologii, mikrovlnný kontinuální měřič vlhkosti, který v několika výrobních fázích měří vlhkost vstupních surovin. Ty pak do směsi vcházejí správně vysušené. Výsledkem je briketa, která dlouhodobě drží tvar, nerozpadá se, má prodlouženou dobu hoření, a nižší popelnatost než původní složení.

Měření nás začalo bavit, a tak měříme a měříme….nové MIXI jsou již v prodeji, vyzkoušejte je jako plnohodnotnou náhradu čistě dřevěných briket WOOD, které jsou v současné chvíli nedostatkové.