Saverbrik-detail-drevenych-briket-hreji-brikety-z-tvrdoho-dreva-vic-nez-z-mekkeho

Hřejí brikety z tvrdého dřeva více než brikety z měkkého dřeva?

O briketách z tvrdého dřeva se občas traduje, že jsou výhřevnější a hoří déle. Ačkoliv jsme si toho plně vědomi, dřevěné brikety Saverbrik vyrábíme z měkkého dřeva. Víme, že jde o pouhou pověru, kterou si proto důkladně objasníme.

Zatopíte-li si tvrdým dřevem, bude vás hřát déle než stejné polínko měkkého dřeva, ano, ale….
Zatopíte-li se briketami z tvrdého dřeva, budou vás hřát zhruba stejně dlouho jako brikety ze dřeva měkkého. Že to nedává smysl? Podíváme se, proč tvrdé dřevo hřeje déle, a zjistíme, že smysl to dává náramný.

Pozn. Výhřevnost je vlastnost paliva, která udává, kolik energie se uvolní úplným spálením jedné jednotky (většinou kg), udává se tedy často v kJ/kg nebo MJ/kg. Čím vyšší číslo, tím lepší výhřevnost. Pro více informací na toto téma doporučujeme přečíst tento článek na server TZB info.

Proč je tvrdé dřevo tvrdé?

Dubové a habrové dřevo je tradičně označované jako tvrdé. Hůře se opracovává, ale na druhou stranu je trvanlivější. Zároveň i dlouho a lépe hoří. Je snad tvrdé dřevo výhřevnější?

Kupodivu není. Jeho dobré vlastnosti při topení jsou dané hustotou materiálu. Zjednodušeně řečeno hustější materiál v sobě váže více energie, která se při spalování uvolňuje. Dubové poleno vás proto zahřeje víc než poleno z borovice nebo smrku, které patří k typickým zástupcům měkkého dřeva. Je tomu stejně i u briket?

Jak „husté“ jsou brikety?

Pokud hřeje tvrdé dřevo lépe než dřevo měkké, budou zřejmě i brikety z tvrdého dřeva kvalitnější, říkáte si možná. Ale chyba lávky. Hustota dřeva (narostlého masivu) se dá velmi jednoduše změnit lisováním. A právě tuto vlastnost využíváme při výrobě briket.

Lisuje se tvrdé i měkké dřevo, ale u měkkého to jde lépe. Měkké dřevo dokážeme slisovat na zhruba stejnou hustotu jako je u dřeva tvrdého.  Brikety navíc obsahují méně vody (pod 10 %) vs. čerstvá nesušená polínka, která obsahují až 30-60 % vody. Konkurenční výhoda tvrdého dřeva se lisováním zcela stírá.

To, že vás brikety z tvrdého dřeva budou hřát více a déle než brikety z dřeva měkkého, je tedy opravdu věc jen osobního pocitu, protože výhřevnost obou je více méně stejná a neodvíjí se od druhu dřeva, ale množství zbytkové vody.

U briket je jedno, zda jsou vyrobeny z tvrdého nebo měkkého dřeva, rozhodující je jejich vlhkost a tedy výhřevnost. Naše brikety mají vlhkost pouze do 10 %.

Jak doma poznat obsah vody v dřevě?

Doma to bohužel jde jen velmi těžko, je potřeb měřit na profesionálních odpařovacích vahách. Měření vlhkosti je zajímavé téma, a proto jsem se rozhodli mu v budoucnu věnovat samostatný článek.

Víte že:
Dřevní hmota je lehčí než voda a např. ořech je těžký, ale paradoxně málo výhřevný, protože váže 70 % vody i v létě vs. jiné dřeviny, které mají pod 40 %. Pod ořech nic nesázejte, naváže veškerou vodu a nic vám tam neporoste.

Nezávislé certifikační autority

Zní to jednoduše a jasně, ale potřebujete čísla? Výhřevnost našich i konkurenčních briket je pravidelně testována u nezávislých certifikačních autorit, jako je TÜV Nord nebo Brněnský zkušební ústav. Výsledkem jsou exaktně naměřené hodnoty. Výhřevnost tvrdých i měkkých se pohybuje kolem 18 MJ/kg. Hodnota platí pro tvrdé i měkké brikety se zbytkovou vlhkostí do 10 %.

Zopakujme si tedy to důležité:

  • Dřevní brikety z měkkých i tvrdých dřevin mají stejnou výhřevnost.
  • Pro výhřevnost topiva je rozhodující procento vody (zbytková vlhkost), ne druh dřeviny.
  • Kvalitní dřevěné brikety mají zbytkovou vlhkost do 10 %.

Pokud vás zajímají konkrétní hodnoty výhřevnosti palivového dřeva, klikněte na tento odkaz na TZB info, kde najdete podrobnou tabulku.