Dokonalá modelka nebo jen obyčejná tříska?

Dokonale proschlá polínka a brikety jsou vyrovnané pod stříškou, nezbývá jen vzít sekyrku a naštípat pár třísek na podpal. Jenže to se nám opravdu nechce. Není se co divit.

Zvykli jsme si kupovat hotové knedlíky, pizzu v krabici, auto už si také neopravujeme sami. 21. století je stoletím pohodlnosti, hodně pracujeme a ve svém zaslouženém volnu si chceme dopřát hotové věci. Žádná práce, prostě si jen tak užívat života, podpálit ohýnek pod buřty, zatopit v krbu či kamnecha sledovat romanticky plápolající oheň.

Jak takové ideální třísky do krbu či kamen vypadají?

Topení je alchymie a zatápění vůbec. Taková dokonalá tříska je totiž něco jako modelka– má ideální míry 90-60-90…tedy pardon, vlastně 18-25 cm na výšku,kolem pasu cca 2,5 cma váhu muší, protože je dokonale proschlá do 12 %. I takto poeticky je možné popsat tak obyčejný produkt, jako je tříska.

Takový ideál vyrábíme z měkkých dřevin, většinou jehličnanů. Víme totiž, že plameny mají nejraději právě měkké dřevo, které rychle chytne, nemá moc smůly či suků a hoří tak akorát, aby stihly podpálit větší polínka nebo přímo brikety.

Testovali jsme i jemnější řez, ale pak třísky hořely příliš rychle a bylo třeba několikrát přikládat.

A z čeho ty naše modelky vyrábíme?

Přivezeme staré bedny nebo palety, které už dosloužily, zbavíme je případného spojovacího materiálu (např. hřebíků), čisté dřevo naštípemea ještě necháme doschnout. Výslednou vlhkost otestujeme, zabalíme dle požadavků zákazníka, naložíme a odvezeme do obchodů a je čím zatápět.

Různá balení, různí zákazníci

Pro ty, co topí málo, máme malá balení ideální na chatu či chalupu do krbu (4-6 kg). Pro ty, kteří topí často, se hodí velká 15 kg balení v rašlových pytlích.