Kvalita skladování briket a pelet u prodejců i v domácnostech může významně zvýšit nebo naopak zkrátit životnost výrobků.
- Vzdušná vlhkost
- Jak víme, výhřevnost briket i pelet se mimo jiné odvíjí od množství obsažené vody. Proto pelety i brikety balíme do igelitových obalů, které je chrání před nadměrnou vzdušnou vlhkostí.
- Déšť a přímý kontakt s vodou
- Přímý kontakt s vodou briketám ani peletám dobře nedělá, zalévejte květiny, briketám a peletám se vyhněte.
- Stejně tak je chraňte před deštěm a sněhem a umístěte je pod přístřešek.
Pokud totiž budou brikety nebo pelety dlouhodobě skladovány venku, na dešti či sněhu, postupně nasáknou přebytečnou vodu. Jejich výhřevnost bude nižší a také jejich tvar nebude tak kompaktní, dokonce se mohou začít rozpadat.
- Umístit briket a pelety do sklepa?
- Starý vlhký sklep bez větrání je největší zkázou. Nadměrná vlhkost postupně pronikne přes obal a brikety a pelety se nasáknou. Začnou se drolita postupně „vylezou“ z obalu. Navíc pak topíte nadbytečnou vodou.
- Pokud v místnosti, sklepě nebo boudě budete často větrata bude se tak vzdušná vlhkost měnit, nebudou brikety a pelety vlhkosti tak rychle podléhat.
- Ani teplo nepomůže.
Pokud máte brikety v teplé místnosti, která je však vlhká (např. prádelna), budou brikety a pelety opět rychle absorbovat vlhkost. Tedy ani teplo vlhkosti v pronikání nezabrání.
- Slunce
- Ani přímé slunce briketám a peletám nesvědčí, skladujte je tedy pod stříškou, která je ochrání před přímými slunečními paprsky i deštěm a sněhem.
- Přímé slunce znehodnocuje obal a snižuje tak jeho pevnost.
- Dřevní hmota navíc působením slunce oxiduje (zažloutne) což snižuje výhřevnost.
- Manipulace
- Brikety i pelety jsou vyráběny pod vysokým tlakem, aby byl jejich povrch kompaktní a dosahovaly tak nejlepších fyzikálních vlastností. S briketami i peletami je dobré manipulovat opatrně, s baleními neházet,nebouchatči ho jinak nepoškozovat. Mohlo by dojít k postupnému drolení výrobků a s výrobky by se špatně přikládalo.
- V neposlední řadě výrobky spotřebujte co nejdřív
Pokud je obal poškozený, zatopte s nimi nejlépe do jednoho měsíce. Toto pravidlo platí pro brikety i pelety.
Provedli jsme test a zde je jeho výsledek
Dřevní brikety jsme na pár týdnů uložili do nevětrané vlhké místnosti s snízkou teplotou (sklepa). Brikety zvětšily svůj objem, „vylezly“ z obalu, drolí se a kroutí.